PRIZE WINNERS LIST 2018

 

PRIZE WINNERS LIST 2018

1. SENIOR BEST VOCALISTS : K. Gayatri

2. SENIOR OUTSTANDING VOCALIST : Ranjani & Gayathri

3. SENIOR OUTSTANDING VOCALIST : Dr S Sowmya

4. SENIOR VOCAL PRIZE – FOR OUTSTANDING PALLAVI SINGING : S Saketharaman

5. SENIOR VOCAL PRIZE – FOR OUTSTANDING PALLAVI SINGING: Dr Pantula Rama

6. SENIOR BEST VOCAL CONCERT PRIZE - Amritha Murali – Vocal, Anuradha Sridhar - Violin, Trivandrum V Balaji - Mridangam, Trivandrum D Rajagopal – Kanjira

7. SENIOR OUTSTANDING VOCAL CONCERT PRIZE K Bharath Sundar – Vocal M A Sundareshwaran – Violin Umayalpuram K Sivaraman– Mridangam U N Giridhar Udupa – Ghatam

8. SENIOR BEST INSTRUMENTALIST PRIZE - Mysore M Nagaraj and Mysore M Manjunath – Violin

9. SENIOR VEENA ARTIST PRIZE - Dr Jayanthi Kumaresh

10. SENIOR BEST ACCOMPANYING VIOLINIST PRIZE - S Varadarajan

11. SENIOR BEST MRIDANGAM ARTIST PRIZE - Patri Sathishkumar

12. SENIOR BEST UPAPAKKAVADHYAM B S Purushotham - KANJIRA

13. SUB SENIOR BEST VOCALIST PRIZE - G Ravikiran

14. SUB SENIOR OUTSTANDING VOCALIST PRIZE - Vignesh Ishwar

15. SUB SENIOR OUTSTANDING LADY VOCALIST - Aishwarya Vidhya Raghunath

16. SUB SENIOR BEST VOCAL CONCERT PRIZE - R. Ashwath Narayanan, B Vittal Rangan– Violin,Guru Raghavendra – Mridangam,K Ranganathan – Ghatam

17. SUB SENIOR BEST PALLAVI - S Mahathi

18. SUB SENIOR VEENA ARTIST PRIZE - Vishaal R. Sapuram – Chitraveena

19. SUB SENIOR FLAUTIST PRIZE - J. A. Jayanth

20. SUB SENIOR BEST ACCOMPANYING VIOLINST PRIZE - L Ramakrishnan

21. SUB SENIOR BEST MRIDANGAM ARTIST PRIZE - Sumesh S Narayanan

22. JUNIOR BEST VOCALIST PRIZE - Anahitha and Apoorva

23. JUNIOR OUTSTANDING VOCALIST PRIZE - Ananya Ashok

24. JUNIOR BEST MALE VOCALIST PRIZE - Sunil R Gargyan

25. JUNIOR BEST VOCAL CONCERT PRIZE - Aishwarya Shankar, Chidambaram G Badrinath – Violin, B S Prashanth – Mridangam

26. JUNIOR BEST INSTRUMENTALIST - V Vamshidar – Flute

27. JUNIOR BEST ACCOMPANYING VIOLINIST PRIZE - Sruthi Sarathy – Violin

28. JUNIOR BEST MRIDANGAM ARTIST PRIZE - Rohit Prasad

29. JUNIOR BEST VEENA ARTIST PRIZE - Ramana Balachandran

30. BEST LECTURE - Sumithra Vasudev

31. BEST DEMONSTRATION - Vijayalakshmi Subramaniam, Sushri S Janaki, Ramani Dharmaraja,Ramachandran Mahadevan

32. HCL CONCERT SERIES BEST INDIVIDUAL PERFORMANCE PRIZE - S Srivatsan

33. HCL CONCERT SERIES BEST CONCERT PRIZE - Swetha Balasubramanian – Vocal,K V Krishna – Violin, Surya Nambisan– Mridangam

34. SPIRIT OF YOUTH BEST FEMALE VOCALIST - Ch Ramya Kiranmavi

35. SPIRIT OF YOUTH BEST MALE VOCALIST - R Sai Vignesh

36. SPIRIT OF YOUTH BEST ACCOMPANYING VIOLINLIST - Vaibhav Ramani

37. SPIRIT OF YOUTH BEST MRIDANGIST VADAVALLI - L Sudarsan Srinivasan

38. SPIRIT OF YOUTH BEST INSTRUMENTALIST - Rakshitha Ramesh

39. DEVOTIONAL MUSIC COMPETITION I PRIZEGyaneshwar Bhajan Mandali, II PRIZEAnugrah Lakshmanan Group

MA RADEL MID YEAR MUSIC CONCERTS

40. BEST INDUVIDUAL PERFORMANCE S Aditya Narayanan

Events Calendar